środa, 23 kwietnia 2008

Bart de Baere w Łodzi

Dzisiaj w Muzeum Sztuki o godz. 18.00 spotkanie z Bartem de Baerem, dyrektorem Museum van Hedendaagse Kunst (MuHKA) w Antwerpii.



czwartek, 17 kwietnia 2008

Konkurs na pracę pod hasłem "WŁĄCZ FEMINIZM"

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zaprasza do udziału w konkursie na pracę pod hasłem "WŁĄCZ FEMINIZM"

Celem konkursu jest promocja pozytywnego wizerunku feminizmu,
jego historii, osiągnięć i współczesnych wyzwań.
Zgłoszone prace powinny odnosić się tematycznie do podanych poniżej zagadnień:
  • feminizm,
  • prawa kobiet
  • przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet.

    Promowane będą prace artystyczne, które „oswajają”, „odczerniają” i nobilitują feminizm.

    Hasło konkursu nie musi ( chociaż może ) być hasłem nadesłanego projektu.
    Mile widziane będzie użycie w haśle słowa feminizm.

    Prace mogą być wykonane dowolną techniką. Dopuszczamy zarówno formy graficzne: plakat, komiks, vlepkę, szablon, fotografię, jak i krótkie (max. 5-minutowe)
    utwory multimedialne: film, teledysk, muzykę, piosenkę.

    Prace zapisane w technice cyfrowej należy dostarczyć na nośniku elektronicznym /CD,DVD/ w formacie gwarantującym zachowanie jakości przy reprodukowaniu oraz możliwość zwielokrotniania i rozpowszechniania. Plakaty i fotografie prosimy nadsyłać dodatkowo
    w formie wydruku w formacie A4.

    Zgłoszenie, oznaczone 6-cyfrowym godłem w sposób zapewniający anonimowość, należy nadesłać na adres:
    Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny,
    ul. Nowolipie 13/15, 00-150 Warszawa.

    Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16 czerwca 2008 roku o godzinie 15.

    Najlepsze prace zostaną uhonorowane finansowo i zaprezentowane publiczności i mediom w ramach zorganizowanej przez nas wystawy.

    Wyboru najlepszych prac dokona Komisja Konkursowa

    wybrana spośród Kapituły Konkursu w składzie:
    Anna Baumgart, Jolanta Brach-Czaina, Sarmen Beglarian, Marek Raczkowski, Paulina Reiter, Anna Rottenberg, Kamil Sipowicz, Kazimiera Szczuka, Magdalena Środa, Monika Zielińska.

    Regulamin konkursu pod tytułem „WŁĄCZ FEMINIZM” znajduje się na stronie Federacji
    www.federa.org.pl
  • środa, 16 kwietnia 2008

    Douglas Crimp w Warszawie!


    Instytut Awangardy zaprasza na wykład prof. Douglasa Crimpa zatytułowany Action around the Edges.


    Wykład odbędzie się 13 maja o godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości / Kinie Paradiso, al. Solidarności 62, Warszawa.


    tłumaczenie symultaniczne


    wstęp wolny


    Douglas Crimp jest profesorem historii sztuki związanym ze School of Visual and Cultural Studies na Uniwersytecie w Rochester NY, wybitnym krytykiem i badaczem kultury wizualnej, jednym z najważniejszych komentatorów sztuki modernistycznej i postmodernistycznej. Jego liczne eseje obejmują analizy artystycznych instytucji, praktyk i dyskursów w szerokim interdyscyplinarnym kontekście, a także refleksję nad seksualnością i wizualnością, podmiotowością i historyczną konstrukcją. Szczególnie istotny jest wkład profesora Crimpa w teorię/politykę queer, m.in. analizy kulturowych prezentacji i reprezentacji AIDS kształtujących publiczne dyskursy na temat epidemii. Douglas Crimp jest autorem Melacholia and Moralism: Essays on AIDS and queer politics (MIT Press, 2002), Museum in Ruins (MIT Press, 1993) oraz współredaktorem How do I look? Queer Film and Video (Bay Press, 1991), AIDS: Cultural analysis/cultural activism (MIT Press, 1988), October: the first decade 1976 - 1986 (MIT Press, 1987).
















    Okładka Melacholia and Moralism: Essays on AIDS and queer politics (MIT Press, 2002).


    Action around the edges jest rozdziałem najnowszej książki Douglasa Crimpa, zatytułowanej tymczasowo Before Pictures. Dotyczy bliskości i jednoczesności zarówno artystycznych, jak i seksualnych eksperymentów w podupadających przemysłowych przestrzeniach dolnego Manhattanu w latach 70. Autor za punkt wyjścia obiera pamięć i swoje biograficzne doświadczenie: opisuje przeprowadzkę z Greenwich Village do TriBeCa, przejście ze sceny gejowskiej na artystyczną, pierwsze spotkania ze sztuką performans. Poddaje refleksji realizacje m.in. Gordona Matta-Clarka i Joan Jonas, a także fotografie Petera Hujara i Alvina Baltropa.


    Wykład oraz pobyt prof. Douglasa Crimpa w Warszawie zostały sfinansowane przez Fundację Galerii Foksal.


    Informacji na temat wykładu udzielają Luiza Nader naderluiza@hotmail.com i Karol Sienkiewicz ktsienkiewicz@gmail.com

    wtorek, 15 kwietnia 2008

    Program Rezydency map 2008-2009 (oferta ponad 50 REZYDENCJI!!!)

    Gorąco zapraszamy do udziału w naborze aplikacji do programu rezydencyjnego map 2008-2009, realizowanego w ramach sieci rezydencyjnej Pépinières Européennes pour jeunes artistes. W ramach programu oferujemy ponad 50 rezydencji w 34 organizacjach z 15 krajów Europy i Kanady (Quebec). Koszty pobytu i stypendium pokrywa organizacja goszcząca.

    W razie pytań prosimy o kontakt z Ulą Siemion: air@csw.art.pl; +22 628 12 71 wewnętrzny 131.

    Z góry dziękujemy za rozesłanie informacji do artystów, aktorów, tancerzy, choreografów, naukowców, muzyków oraz kuratorów potencjalnie zainteresowanych wyjazdem na rezydencje zagraniczne. Szczegóły znajdują się poniżej, oraz w załącznikach.

    Z pozdrowieniami,

    Ika Sienkiewicz-Nowacka

    koordynator programu Pépinières w Polsce

    Program Pobytów Twórczych
    a-i-r laboratory


    Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

    ul. Jazdów 2
    00-467 Warszawa
    tel. 628 12 71 wewn. 131

    e-mail: air@csw.art.pl
    www.csw.art.pl/a-i-r

    nabór aplikacji / www.art4eu.net

    map 2008-2009

    Już od siedemnastu lat sieć Pépinières Européennes pour jeunes artistes rozwija i wspiera promocję oraz mobilność młodych artystów na europejskiej scenie artystycznej. W 2008 roku sieć Pépinières inicjuje nowy program rezydencyjny, oferując ponad 50 rezydencji od września 2008 do września 2009.

    W odpowiedzi na mobilność młodego pokolenia artystów, program rezydencyjny map 2008-2009 oferuje bardzo zróżnicowane rezydencje artystyczne, które proponują otwarcie na kontrasty społeczne, ekonomiczne i ludzkie w ramach trzech typów projektów: open art programme, artshare i artventure.

    Ostateczny termin składania aplikacji mija

    23 maja 2008, o północy (czasu brukselskiego)

    Program jest otwarty dla artystów pomiędzy 18 a 35 rokiem życia, którzy są rezydentami lub obywatelami jednego z krajów członkowskich:

    Austrii - Belgii – Bułgarii – Czech - Cypru - Anglii – Niemiec - Estonii - Finlandii – Francji – Grecji – Węgier – Irlandii – Włoch – Łotwy – Luksemburga – Malty – Polski – Portugalii – Quebeku (Kanada) –– Rumunii – Szkocji – Serbii – Czarnogóry - Słowacji - Hiszpanii – Szwecji – Holandii

    Kandydaci mogą aplikować tylko o jedną rezydencję.

    Rezydencja musi być poza krajem macierzystym i/lub krajem pobytu.

    Aby ułatwić i przyśpieszyć proces aplikacji, aplikacja będzie się odbywać wyłącznie przez internet, przez stronę art4eu.net do północy 23 maja (czasu brukselskiego).

    Szczegóły dotyczące programu oraz procedury aplikacji internetowej znajdują się w załączniku oraz na stronie:

    www.art4eu.net

    ART IN CINEMA/ K.KOWALSKA

    Fundacja No Local i Kino pod Baranami zapraszają na pokaz sztuki wideo Karoliny Kowalskiej organizowany w ramach projektu ART IN CINEMA.

    PIERWSZY POKAZ, ŚRODA 21 MAJA, GODZ. 19.00 – KAROLINA KOWALSKA

    Karolina Kowalska jest artystką wszechstronną, zajmuje się fotografią, tworzy instalacje i obiekty, a wiele z jej projektów to prace wideo. Ich tematem jest często przestrzeń: miasta, mieszkania, a ostatnio także przestrzeń wirtualna. Kowalska nie lubi definiowania swojej sztuki według jednego klucza, zwinnie wymyka się kolejnym etykietom, które nadają jej krytycy, przemieszczając się szybko w bardzo różnych obszarach zainteresowań. To, co pozostaje w jej pracach stałe, można określić jako specyficzne poczucie humoru o czarnym zabarwieniu, podszytego na dodatek subtelną ironią. W cyklu ART IN CIEMNA Fundacja No Local wraz z Kinem Pod Baranami zaprezentuje prace filmowe Kowalskiej począwszy od najwcześniejszych jak „Self-servis" i „Opcja Boska" po najnowsze. Pokaz ma charakter unikalnej prezentacji kinowej sztuki wideo krakowskiej artystki.





















    -----------------------------

    ART IN CINEMA to projekt eksperymentalny. Fundacja No Local stara się by miejsca, w których realizowane są projekty były dostosowywane do specyfiki pokazywanej sztuki, stąd pomysł by wykorzystać kino dla wideo artu.

    Chcemy zaprezentować serię filmów artystów polskich i zagranicznych w krakowskim Kinie pod Baranami. Jest ku temu kilka powodów. Nie każda galeria posiada warunki odpowiednie do projekcji wideo, co może być spowodowane chociażby brakiem profesjonalnego sprzętu projekcyjnego. Kolejnym minusem pokazów w galeriach jest fakt, że widzowie często wchodzą w trakcie projekcji - w przypadku krótkich, zaloopowanych filmów nie jest to problem, ale odbiór dłuższych, narracyjnych filmów jest w takiej sytuacji utrudniony. Uznałyśmy, że kino jest naturalnym miejscem dla pokazu sztuki wideo. Widz ma możliwość zobaczyć tu filmy w najbardziej komfortowych, dla tego medium, warunkach.

    W Polsce można zauważyć coraz większe zainteresowanie wideo artem. Projekt ART IN CIEMNA, wychodzi naprzeciw tym zainteresowaniom, umożliwiając publiczności regularny kontakt z tą formy sztuki. W przeciwieństwie do malarstwa, rzeźby czy instalacji łatwo dostępnych, dzięki katalogom i dokumentacjom fotograficzną, możliwości dotarcia do konkretnych prac wideo jest znacznie mniej.

    W projekcie ART IN CINEMA ważne jest dla nas także to, w jaki sposób sztuka zadziała w przestrzeni, jaką jest kino. Jak zostanie odebrana? Czy uda się rozszerzyć krąg osób zainteresowanych sztuką współczesną o miłośników filmu? Nasz projekt ma szansę odświeżyć konwencję pokazów wideo i powiększyć grupę ich odbiorców.

    Projekt ART IN CINEMA rozpocznie się w maju 2008 roku. Planujemy jedną projekcję miesięcznie. Będą one miały miejsce w Kinie pod Baranami. Artyści biorący udział w projekcie: Wilhelm Sasnal, Tomek Kozak, Ola i Dorota Buczkowskie, Karolina Kowalska, Johanna Billing (Szwecja).

    Więcej informacji:
    www.nolocal.org

    EPAF 2008 - KONKURS!

    W dniach 11-13 września 2008 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się Europejski Festiwal Sztuki Performance EPAF’08.

    Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza artystów do składania propozycji performance do programu otwartego - openEPAF 2008.

    Do udziału w programie otwartym podobnie jak w ubiegłym roku, chcemy zaprosić 10 artystów. Artyści, zakwalifikowani do udziału w festiwalu otrzymają: materiały, sprzęt i przestrzeń CSW niezbędną do realizacji pracy, zakwaterowanie i wyżywienie podczas Festiwalu, dokumentację fotograficzną i wideo z performance wykonanego podczas Festiwalu oraz honorarium w wysokości 1 000 zł. i zwrot kosztów podróży. Wyboru performances do realizacji w ramach openEPAF dokona jury składające się z artystów i krytyków sztuki.





    Aby wziąć udział w openEPAF należy przysłać zgłoszenie zawierającą:

    1. imię i nazwisko, notę biograficzną, adres

    2. krótki opis (nie więcej niż 2000 znaków) proponowanego performance, informacje o przewidywanym czasie trwania, potrzebnych materiałach, sprzęcie, przestrzeni do realizacji,

    3. materiał wideo z dokumentacją wcześniej zrealizowanych performances, długość: nie więcej niż 20 minut, nośnik: VHS, DVD Video, Mini DV, z opisem zawierającym: tytuł, datę, miejsce wykonania. (Prosimy nie przysyłać plików komputerowych – avi, quicktime, mov itd.!) oraz 3 zdjęć dokumentujących zrealizowane wcześniej performances (z opisem zawierającym: tytuł, datę, miejsce wykonania)

    Propozycje należy składać do 30 maja 2008 r.

    osobiście lub pocztą

    na adres:

    EPAF 2008

    Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

    Al. Ujazdowskie 6

    00-461 Warszawa

    oraz e-mailem (TYLKO część informacyjną zawierającą pkt. 1 i 2)

    na adres e-mail: openepaf@csw.art.pl

    Uwaga: liczy się data otrzymania propozycji przez organizatorów, nie data wysłania! Decyzje zostaną ogłoszone w czerwcu 2008 roku na stronie www.obieg.pl

    Pytania, wyjaśnienia, informacje: openepaf@csw.art.pl

    Waldemar Tatarczuk / Kurator Festiwalu

    Wojciech Krukowski / Dyrektor CSW Zamek Ujazdowski

    poniedziałek, 14 kwietnia 2008

    The Legacy of 1968 for contemporary art in Central Eastern Europe and beyon

    Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz MIRIAD Manchester Metropolitan University

    zapraszają na seminarium

    “The Legacy of 1968 for contemporary art in Central Eastern Europe and beyond”


    które odbędzie się 26 kwietnia 2008 roku w sali konferencyjnej Auditorium Maximum UJ (II piętro), ul. Krupnicza 33. Początek obrad o g. 9.30.

    uczestnicy seminarium:

    Maria Brewińska
    David Crowley
    Maja Fowkes
    Reuben Fowkes
    Francesca Franco
    Daniel Grun
    Tomasz Gryglewicz
    Maria Hussakowska
    Adriana Kiss-Davies
    Malcolm Miles
    Luiza Nader
    Piotr Piotrowski
    Sheila Skaff
    Andrzej Szczerski

    seminarium towarzyszyć będzie pokaz filmów Wilhelma Sasnala.

    szczegółowy program na stronie internetowej www.socialeast.org
    obrady odbywać się będą w języku angielskim

    organizatorzy seminarium: Dr Reuben Fowkes (MIRIAD Manchester Metropolitan University) i Dr Andrzej Szczerski (IHS UJ).

    seminarium “The Legacy of 1968 for contemporary art in Central Eastern Europe and beyond” odbywa się w ramach programu badawczego “Social East. Forum on the Art and Visual Culture of Eastern Europe”, którego inicjatorem jest Dr. Reuben Fowkes (MIRIAD Manchester Metropolitan University).


    PROGRAM:


    9.30 Registration
    Uniwersytet Jagiellonski, Auditorium Maximum, conference room 2nd floor, Krupnicza street 33, Krakow

    9.45 Welcome: Andrzej Szczerski (Jagiellonian University Krakow) and Reuben Fowkes (MIRIAD MMU)

    10.00 Maja Fowkes (UCL) & Reuben Fowkes (MIRIAD MMU)
    A Glossary of 1968

    10.30 Malcom Miles (Plymouth University)
    The End of Utopia: Herbert Marcuse in 1967-68

    11.00 David Crowley (Royal College of Art, London)
    Nineteen Sixty-Seven

    11.30 Daniel Grun (Academy of Fine Arts Bratislava)
    Borders and Infinity. Questioning Utopian Imagery of Slovak Neo-Avant-garde in the 1960s and 1970s

    Respondent for the first session: Andrzej Szczerski (Jagiellonian University Krakow)

    12.00 Coffee break

    12.30 Sheila Skaff (University of Texas)
    Eastern and Western European Cinema after the Canceled 1968 Cannes Film Festival

    13.00 Francesca Franco (Birbeck College London)
    New Media, Politics and the 1968 Venice Biennial

    Respondent for the second session: Maria Brewinska (Zachęta National Gallery, Warsaw)

    13.30 Lunch break

    14.30 Wilhelm Sasnal film screening
    Introduced by Andrzej Szczerski (Jagiellonian University Krakow)

    15.00 Tomasz Gryglewicz (Jagiellonian University, Krakow)
    The students' revolt in March 68 in Kraków and its artistic consequences

    15.30 Maria Hussakowska (Jagiellonian University, Krakow)
    On the aftermath of 1968 for the Krakow art scene

    16.00 Luiza Nader (Institute of Art History, University of Warsaw)
    Working through 1968: Ball in Zalesie and its Re-enactment

    16.30 Adriana Kiss-Davies (University of Wales Aberystwyth)
    Josef Koudelka / Prague 1968

    Respondent for third session: Piotr Piotrowski (Adam Mickiewicz University Poznan)

    17.00 Discussion

    17.30 End

    niedziela, 13 kwietnia 2008

    30 Years After Orientalism

    Framing the Other:
    30 Years After Orientalism


    9.30am – 6.30pm, Saturday, 26 April 2008 (with registration from 9.00am)

    Kenneth Clark Lecture Theatre, The Courtauld Institute of Art
    Somerset House, Strand, London WC2R 0RN

    As recent political developments have once again brought to the fore the question of East/West relationships, the thirtieth anniversary of the publication of Edward Said’s Orientalism, comes as a suitable opportunity to re-examine the impact and currency of Said’s key arguments. This conference will focus on the influence of Said’s legacy to analyse visual culture as a crucial component of ‘Orientalism’s (and more generally imperialism’s) political self-justification, in the discursive construction of the ‘Other’. We will hear papers stemming from the nineteenth century, when imperialism was arguably produced by the development of racial thinking and the rise of European nationalism, to the turbulent present period. Addressing the vision of a ‘plural’ West, we wish to take up the issues raised by both obvious and surprising ‘Others’ with keynote lectures by Mary Roberts (University of Sydney) and Robert Fisk (The Independent).

    To book a place: £15 (£10 concessions and Courtauld staff and students). Please send a cheque made payable to ‘Courtauld Institute of Art’ to: Research Forum Events Coordinator & Administrator, Courtauld Institute of Art Research Forum, Somerset House, Strand, London WC2R 0RN, clearly stating that you wish to book for the ‘Orientalism conference'. For credit card bookings call 020 7848 2785/2909. For further information, send an email to ResearchForumEvents@courtauld.ac.uk.


    PROGRAMME

    09.00 - 09.30
    Registration

    09.30 - 10.00
    Introduction

    10.00 –12.00

    SESSION 1

    10.00 - 10.30
    Elizabeth Mjelde (De Anza College, Cupertino) View from the Pacific Rim: Cultivating a Pedagogy of Disbelief

    10.30 - 11.00
    Peter Benson Miller (independent art historian and curator) Local Colour: French Painting and Racial Classification in the Nineteenth Century

    11.00 - 11.30
    Roger Blackley (Victoria University of Wellington) Another Colonial Orientalism: the Case of Charles Goldie

    11.30 - 12.00
    Evgeny Steiner (Sainsbury Institute, SOAS) A View from In-Between: Images of the Orient for the Western Audience Seen Through Russian Eyes

    12.00 - 12.30
    COFFEE/TEA

    12.30 - 13.30
    Keynote Lecture
    Mary Roberts (University of Sydney) Crossing Boundaries, Testing Limits: Edward Said and Nineteenth-Century Visual Culture

    13.30 - 14.30
    BREAK FOR LUNCH

    14.30 - 16.30
    SESSION 2

    14.30 - 15.00
    Monia Abdallah (Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales) ‘Contemporary Islamic Art’: Inquiry into an Identity Construction by a Reader of Edward Said

    15.00 - 15.30
    Ian Horton (London College of Communication) Colonialist Stereotypes and Narratives in British Comic Books

    15.30 - 16.00
    Julia Walker (University of Pennsylvania) ‘Tribal Markings?’: Imagining Russia in the Reichstag Graffiti

    16.00 - 16.30
    Matthias Weiss (Freie Universität Berlin) Madonna as Odalisque? Some Remarks on ‘Legend’, a Photograph by Pierre et Gilles

    16.30 - 17.00
    TEA/COFFEE

    17.00 - 18.00
    Guest Lecture
    Robert Fisk (The Independent)

    18.00 - 18.30
    Plenary Discussion

    18.30
    RECEPTION


    Organised by: Aliya Abykayeva-Tiesenhausen and Melanie Vandenbrouck


    Research Forum
    The Courtauld Institute of Art
    Somerset House, Strand, London WC2R 0RN

    Tel: 020 7848 2909/2785
    E-mail: researchforum@courtauld.ac.uk
    www.courtauld.ac.uk

    Currently at The Courtauld Gallery
    Renoir at the Theatre: Looking at La Loge
    21 February - 25 May 2008

    sobota, 12 kwietnia 2008

    PIĘĆ WYKŁADÓW O MUZEACH

    Szanowni Państwo,
    serdecznie zapraszam na cykl pięciu wykładów o muzeach.
    Na stronie Muzeum Sztuki można ściągnąć dostępną bibliografię i informacje o panelistach,

    BYĆ WE WŁASNYM ŚNIE. PIĘĆ WYKŁADÓW O MUZEACH



    Muzeum Sztuki Łódź - ul. Więckowskiego 36

    W jaki sposób muzealna kolekcja, jej historia, wartości, oceny, poszczególne dzieła, mogą na nowo konstruować instytucjonalną tożsamość? Na ile mają szansę stać się narzędziem, przy pomocy którego nie tylko tworzymy, lecz również przekształcamy już istniejącą „przestrzeń dyskursu"? Jak możemy sytuować nasze dzisiejsze i przyszłe praktyki związane z kolekcją muzealną wobec tych minionych, ich kontekstu i tradycji? – te pytania są punktem wyjścia i tematem serii pięciu wykładów zorganizowanych przez Muzeum Sztuki w Łodzi w szczególnym dla tej instytucji momencie.

    Otwarcie w październiku tego roku ms2 – nowej siedziby Muzeum Sztuki oraz towarzysząca temu wydarzeniu wystawa kolekcji będą stanowić wyjątkową okazję do konfrontacji, określenia roli i zadań, jakie ma pełnić muzeum zarówno w życiu artystycznym, jak i w sferze publicznej. Chcielibyśmy poszerzyć ramy dotychczasowych dyskusji wokół tych zagadnień, oddając głos dyrektorom i kuratorom, dla których wspomniane zagadnienia są przedmiotem radykalnych eksperymentów: Bartowi De Baere (MuHKA, Antwerpia), Zdence Badovinac (Moderna Galerija, Ljubljana), Charlesowi Esche (Van Abbemuseum, Eindhoven), Bartomeu Marí (MACBA, Barcelona) i Barbarze Steiner (Galerie für zeitgenössische Kunst, Lipsk).

    Poprzez interdyscyplinarne projekty, wystawy, publikacje i konferencje, każdy z zaproszonych gości wypracował własne metody „pracy z kolekcją"; niektóre skoncentrowane wokół kolekcjonowania specyficznych geografii lub tematów, inne opierające się na metodologii samej wystawy jako prezentacji kolekcji i rodzących się z niej nowych interpretacji. Tematem wykładów będą nie tylko wybrane projekty, których zadaniem było przeformułowanie istniejących praktyk i kanonów, ale także ogólna refleksja nad miejscem i działalnością instytucji muzeum w XXI wieku.

    koncepcja i prowadzenie
    Magdalena Ziółkowska

    Spotkania odbywają sie z tłumaczeniem symultanicznym.

    wtorek, 8 kwietnia 2008

    CSW TORUŃ SZUKA RZECZNIKA PRASOWEGO

    Powstające Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" jest miejscem pracy dla osób zaangażowanych i kreatywnych. Praca w prestiżowej instytucji kultury to możliwość realizacji ambitnych projektów artystycznych i edukacyjnych, współfinansowanych przez Unię Europejską.

    Jeżeli jesteś osobą pragnącą rozwijać swoje zdolności i wykorzystać swój potencjał, jeżeli jesteś zainteresowany pracą przy realizacji ciekawych i wymagających projektów, prześlij swoje CV oraz list motywacyjny już dziś.

    Stawiamy na osoby dynamiczne, zaangażowane, komunikatywne, które potrafią pracować w zespole.

    Adres do korespondencji:
    Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu"
    ul. Wały gen. Sikorskiego 13
    87-100 Toruń

    E-mail:
    kariera@csw.torun.pl

    poniedziałek, 7 kwietnia 2008

    FOTOGRAFIA PO POSTMODERNIZMIE

    Zapraszamy na cykl czterech seminariów na temat:

    FOTOGRAFIA PO POSTMODERNIZMIE


    prowadzonych przez dr David’a Bate’a.


    Seminaria odbywać się będą w dniach 5-8 maja 2008 w salach dawnej BUW, w języku angielskim (godziny zajęć będą niebawem ustalone).

    Organizatorem seminariów jest Instytut Historii Sztuki UW, Fundacja Ars Auro Prior, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i Galerią Zachęta.

    Tematyka seminariów dotyczyć będzie współczesnej kondycja fotografii w polu sztuki, konsekwencji postmodernizmu dla jej współczesnych form i teorii oraz symptomów nowych kodyfikacji (zob. tekst w załączniku).

    Dokładną bibliografię prześlemy Państwu w najbliższym czasie.


    W sprawie zapisów na seminarium uprzejmie prosimy o kontakt z Karoliną Lewandowską:

    k.lewandowska@zacheta.art.pl


    Zapisy trwają do 28 kwietnia.


    Dr David Bate, krytyk i artysta, wykładowca na Westminster University w Londynie.

    Wśród jego licznych artykułów znajdują się m.in. Voyeurism and Portraiture w: Geometry of the Face (National Museum of Photography, Denmark); The Occidental Tourist (“Afterimage”, 2004); The Mise-en-Scene of Desire (Institute of Contemporary Arts, London); The archaeology of photography: rereading Michel Foucault and the archaeology of knowledge (“Afterimage”, 2007).

    Jeden z redaktorów, obok Liz Wells, nowego pisma brytyjskiego poświęconego zagadnieniom fotografii „Photographies”. Autor książki Photography and Surrealism: Sexuality, Colonialism and Social Dissent (2004). W tym roku w wydawnictwie Routledge ukaże się jego najnowsza publikacja Photography – the Key Concepts, poświęcona teorii i współczesnym zagadnieniom związanym z medium fotograficznym.


    Serdecznie zapraszamy!

    Luiza Nader

    Karolina Lewandowskaa

    Panel dyskusyjny wokół "Po Jedwabnem"

    środa 9 kwietnia godz. 18.00

    Panel dyskusyjny towarzyszący wystawie Zofia Lipecka. Po Jedwabnem

    Jedwabne 8 lat później. Stan świadomości a fakty

    W 2001 roku we Francji i w roku 2008 w Polsce artystka konfrontuje relację Szmula Wasersztajna z naszą dzisiejszą świadomością, na którą składają się zarówno poważne ustalenia badawcze, jak i emocjonalna publicystyka, ogrom stereotypowych wyobrażeń i ciągle niezmierzone obszary ignorancji. Dyskusja panelowa ma odnieść się do relacji między wiedzą naukową, stanami świadomości oraz wartościami, które do tego kluczowego dialogu wnosi i może wnieść sztuka.













    Do dyskusji zostali zaproszeni: historyk Paweł Machcewicz (Instytut Studiów Politycznych PAN), prokurator Radosław Ignatiew (IPN), socjolog Michał Bilewicz (UW), historyk Andrzej Żbikowski (ŻIH), kurator wystawy Hanna Wróblewska (Zachęta)

    Moderuje Jerzy Halbersztadt (Muzeum Historii Żydów Polskich)

    Program towarzyszący wystawie zorganizowany we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich

    sala kinowa, wejście od ul. Burschego

    wstęp wolny

    niedziela, 6 kwietnia 2008

    Marzenie Chalom - poszukiwane osoby!!!

    Witam serdecznie,
    pragnę poinformować o moim najnowszym projekcie "Marzenie Chalom", który realizuję w ramach Roku Polsko-Izraelskiego 2008 - 2009
    Projekt jest częścią planowanej w Tel Avivie wystawy "Miraż Herzla – w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej" kurator Yifat Laist, współorganizator Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie www.iam.pl/pl/site/aktualnosci/herzl.

    W celu realizacji projektu "Marzenie Chalom" poszukuję osób, które nigdy nie były w Izraelu, a łączy ich z nim jakaś historia i niespełnione marzenie, i są otwarte na artystyczne doświadczenie. Podróż do Izraela i realizacja marzenia odbędzie się w terminie 19-28 czerwca 2008.

    Proszę, prześlij tego maila do osób, które mogą być zainteresowane udzieleniem wypowiedzi i zrealizowaniem swojego marzenia.

    Wszystkie osoby zainteresowane proszę o kontakt pod adres: angelikafojtuch@portperformance.net

    Dziękuję i pozdrawiam
    Angelika Fojtuch




























    Herzl, Mirage

    Oferta projektu Angelika Fojtuch

    Marzenie Chalom

    „I Have a Dream” Martin Luther King

    Idea projektu „Marzenie Chalom” [chalom - marzenie (hbr)] jest trylogią sztuki, marzenia i życia. Posługując się tymi elementami poszukuje tego co nierealne aby uczynić realnym. Usiłuje wypowiedzieć to co niewypowiedziane, skonfrontować to co publiczne z tym co prywatne, zrealizować to co niezrealizowane i pozostawione w sferze marzeń.

    Celem projektu jest znalezienie osoby w wieku emerytalnym, której odwieczne marzenie łączy się z Izraelem i prywatną historią. Zrealizowanie tego marzenia będzie formą wypowiedzi artystycznej.

    Na realizacje projektu „Marzenie Chalom” składają się trzy elementy i etapy pracy:


    I

    Ogłoszenie projektu w polskich mediach i poszukiwanie osoby, która marzy o podróży do Izraela. Osoby, które zgłoszą się do projektu poproszone zostaną o wypowiedź, dlaczego marzą o podróży do Izraela i co jest podmiotem ich marzenia. Wypowiedzi zostaną nagrane i zaprezentowane jako instalacja dźwiękowa w ramach wystawy „Herzl, Mirage” na ulicy Herzl w Tel Avivie. Wypowiedzi przetłumaczone na język hebrajski zostaną wydrukowane i udostępnione dla izraelskiej publiczności.


    II

    Ze zgłoszonych osób zostanie wybrana jedna, której marzenie okaże się najciekawsze do spełnienia. W tym celu osoba ta przyjedzie do Izraela i zamieszka na ulicy Herzl.

    W sposób żywy i performatywny będzie elementem całości projektu „Herzl, Mirage”. Podróż do Izraela i proces spełniania marzenia będzie rejestrowany na potrzebę dokumentacji projektu „Herzl Mirage”.


    III

    W ramach wystawy „Herzl Mirage” na ulicy Herzl odbędzie się performance Angeliki Fojtuch (autorki projektu) w duecie z osobą, realizującą swoje marzenie. Idea performance powstanie na bazie materiału dźwiękowego, wypowiedzianych marzeń

    i procesu spełniania jednego z nich.


    piątek, 4 kwietnia 2008

    Wykład towarzyszący projektowi "Inne miasto inne życie"

    Wykład towarzyszący projektowi Inne miasto inne życie”.

    Poniedziałek 7 kwietnia godz. 19.00/ Zachęta, sala kinowa, wejście od ul. Burschego
















    prof. Miško Šuvaković:

    Politics in Art or problems of urban interventions

    Polityzacja sztuki i miejskie interwencje

    Miško Šuvaković podczas swojego wykładu przybliży dwa problemy charakterystyczne dla sztuki współczesnej: polityzację sztuki i problem związany z artystyczna interwencją w przestrzeni miejskiej. Zagadnienie polityzacji sztuki współczesnej zostanie przedstawione jako krytyczny dyskurs o roli sztuki i polityki we współczesnej globalnej przestrzeni społecznej. Zjawisko artystycznych interwencji zaprezentowane będzie na przykładach noeawangardy i doświadczeń sztuki współczesnej w południowo-wschodniej Europie, przede wszystkim w Serbii, Chorwacji i Słowenii. W ten sposób wykładowca przybliży rolę konstrukcji teoretycznej interwencji i aktywności sztuki współczesnej.


    Miško Šuvaković (ur. 1954, Jugosławia, Belgrad) jest filozofem - estetykiem, teoretykiem sztuki i artystą postkonceptualnym. Był współzałożycielem i członkiem konceptualnej formacji artystycznej „Grupa 143” (1975 – 1980) oraz nieformalnego teoretyczno – artystycznego „Ośrodka badań nad przestrzenią” (1982-1989). Od 1988 roku jest członkiem Słoweńskiego Towarzystwa Estetycznego. W marcu 1993 roku obronił pracę doktorską „Filozofia analityczna i teoria w sztuce” na wydziale sztuk wizualnych Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Belgradzie. Wykłada estetykę i teorię sztuki a także historię sztuki współczesnej na Uniwersytecie w Belgradzie. Był redaktorem wielu czasopism kulturalnych, m.in.: Katalog 143 (Belgrad, 1975-78), Mentalni prostor (Belgrad, 1982-1987), Transkatalog (Nowy Sad, 1995-1998), Anomalija (Nowy Sad, 2004). Autor publikacji, m.in.: Impossible Histories – Historical Avant-Gardes, Neo-avant-gardes, and Post-Avant-gardes in Yugoslavia, 1918-1991, The MIT Press, Cambridge MA; Mapiranje tijela/tijelom – Zlatko Kopljar [Mapping of the Body/with body], Meandar, Zagreb; Farenhajt 387 – Teorijske ispovesti, Orpheus, Novi Sad; Diskurzivna analiza – Prestupi i/ili pristupi ’diskurzivne analize’ filozofiji, poetici, estetici, teoriji i studijama umetnosti i kulture, Univerzitet umetnosti u Beogradu, Belgrad.


    wstęp wolny

    środa, 2 kwietnia 2008

    Konkurs Otwartego Programu - 4. Festiwal Sztuki Ciało.Duch.Miasto w Raciborzu

    Zapraszamy do udziału w "Konkursie Otwartego Programu" 4. Raciborskiego Festiwalu Sztuki Ciało.Duch.Miasto w Raciborzu.















    Fot. T. Wajsprych.

    Konkurs dotyczy prac, działań i sytuacji twórczych z nurtu site-specific art (także environmental art, prac in situ i street art) – czyli wykorzystujących specyfikę miejsca i eksplorujących miejskie przestrzenie publiczne lub prywatne.

    Finansowane przez Organizatora prace będą realizowane w Raciborzu i pokazywane podczas Festiwalu..

    Celem konkursu jest wyłonienie interesujących wypowiedzi twórczych o charakterze site-specific.

    Konkurs – podobnie jak cały Festiwal – ma za zadanie rozszerzać potencjał przestrzeni miejskich jako pola działań sztuki.

    Konkurs jest adresowany do działających w Polsce i za granicą młodych profesjonalnych i nieprofesjonalnych twórców sztuk performatywnych (teatru, tańca, sztuki performance itp.), sztuk wizualnych wszystkich mediów i technik, muzyki, filmu i sztuki wideo oraz do animatorów kulturalnych i artystów interdyscyplinarnych.

    Specjalistyczne Jury wyłoni zwycięzcę Nagrody Głównej spośród 10 finałowych projektów.
    Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie zgłoszenia, tj. karty zgłoszeniowej i dokumentacji planowanego projektu w wybranej formie. Zgłoszenie będą przyjmowane do dnia 5 maja 2008 r.

    Szczegóły są dostępne na stronie www.ask.org.pl

    Raciborski Festiwal Sztuki Ciało.Duch.Miasto
    Racibórz Festival of Arts Body.Spirit.Urban
    *Racibórz PL

    4. edycja / 4th edition - 20 - 22 VI 2008

    www.myspace.com/body_spirit_urban
    www.ask.org.pl

    organizator/organizer:
    Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK

    wtorek, 1 kwietnia 2008

    Granice wstrętu | Konferencja naukowa

    Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkania w Klubie Bunkra Sztuki:

    środa, 2.04.2008, godz. 11.00


    Granice wstrętu: przekraczane czy przekroczone? // Konferencja naukowa

    Inspirowani stwierdzeniem Mary Douglas, że uczucie wstrętu jest rzecznikiem systemowego porządku i zinternalizowanych norm społecznych, pragniemy zapytać o „wstrętną” kondycję dzisiejszej kultury. O czym świadczy jej wzmożone zainteresowanie tym, co graniczne i skrajne? Czy jest dowodem tego, że nic nas już nie wzrusza i nic nas nie brzydzi? Czy może raczej jest rozpaczliwym poszukiwaniem nowych granic do przekroczenia, umacnianiem słabych fundamentów w społeczeństwie, w którym umiera rytuał? Zdając sobie sprawę z terminologicznej nieczystości samego pojęcia, chcemy uczynić z niej atut i zachęcić do wykorzystania pojemności tej kategorii, zaprzęgnięcia jej w karby rozmaitych dyskursów humanistycznych, takich jak literatura, sztuka, filozofia, socjologia.


    Sesję przygotowało Koło Naukowe Studentów MISH UJ oraz Stowarzyszenie Podczerwień, opiekunem naukowym jest prof. dr hab. Małgorzata Sugiera.

    ZMIANA TERMINU KONKURSU

    Aktualizacja informacji nt. konkursu na plakat pt. "Czy nadal chcemy zmieniać świat?" organizowanego przez Fundację im. Heinricha Boella.

    Nowy termin nadsyłania prac: 14 kwietnia 2008r.

    Więcej informacji: http://www.boell.pl/
    e-mail:
    kopka@boell.pl

    Szczegóły konkursu: http://ogloszeniowy.blogspot.com/boell

    statystyka