sobota, 12 kwietnia 2008

PIĘĆ WYKŁADÓW O MUZEACH

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam na cykl pięciu wykładów o muzeach.
Na stronie Muzeum Sztuki można ściągnąć dostępną bibliografię i informacje o panelistach,

BYĆ WE WŁASNYM ŚNIE. PIĘĆ WYKŁADÓW O MUZEACH



Muzeum Sztuki Łódź - ul. Więckowskiego 36

W jaki sposób muzealna kolekcja, jej historia, wartości, oceny, poszczególne dzieła, mogą na nowo konstruować instytucjonalną tożsamość? Na ile mają szansę stać się narzędziem, przy pomocy którego nie tylko tworzymy, lecz również przekształcamy już istniejącą „przestrzeń dyskursu"? Jak możemy sytuować nasze dzisiejsze i przyszłe praktyki związane z kolekcją muzealną wobec tych minionych, ich kontekstu i tradycji? – te pytania są punktem wyjścia i tematem serii pięciu wykładów zorganizowanych przez Muzeum Sztuki w Łodzi w szczególnym dla tej instytucji momencie.

Otwarcie w październiku tego roku ms2 – nowej siedziby Muzeum Sztuki oraz towarzysząca temu wydarzeniu wystawa kolekcji będą stanowić wyjątkową okazję do konfrontacji, określenia roli i zadań, jakie ma pełnić muzeum zarówno w życiu artystycznym, jak i w sferze publicznej. Chcielibyśmy poszerzyć ramy dotychczasowych dyskusji wokół tych zagadnień, oddając głos dyrektorom i kuratorom, dla których wspomniane zagadnienia są przedmiotem radykalnych eksperymentów: Bartowi De Baere (MuHKA, Antwerpia), Zdence Badovinac (Moderna Galerija, Ljubljana), Charlesowi Esche (Van Abbemuseum, Eindhoven), Bartomeu Marí (MACBA, Barcelona) i Barbarze Steiner (Galerie für zeitgenössische Kunst, Lipsk).

Poprzez interdyscyplinarne projekty, wystawy, publikacje i konferencje, każdy z zaproszonych gości wypracował własne metody „pracy z kolekcją"; niektóre skoncentrowane wokół kolekcjonowania specyficznych geografii lub tematów, inne opierające się na metodologii samej wystawy jako prezentacji kolekcji i rodzących się z niej nowych interpretacji. Tematem wykładów będą nie tylko wybrane projekty, których zadaniem było przeformułowanie istniejących praktyk i kanonów, ale także ogólna refleksja nad miejscem i działalnością instytucji muzeum w XXI wieku.

koncepcja i prowadzenie
Magdalena Ziółkowska

Spotkania odbywają sie z tłumaczeniem symultanicznym.

Brak komentarzy:

statystyka