czwartek, 19 czerwca 2008

11. Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji 2008

11. Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji 2008

Out There. Architecture Beyond Building

Wenecja, 14.09 23.11.2008

Wystawa w Pawilonie Polskim


Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings

(Hotel Polonia. Budynków życie po życiu)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ

26 CZERWCA (CZWARTEK) O GODZ. 12 W SALI KINOWEJ ZACHĘTY


Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji jest największym wydarzeniem architektonicznym na świecie. Odbywa się cyklicznie od 1978 roku, na przemian z Międzynarodowym Biennale Sztuki. Pokazy gromadzą coraz większą liczbę publiczności, ostatnia edycja przyciągnęła 130 tysięcy zwiedzających.


W tym roku w Pawilonie Polskim zaprezentujemy wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings. Projekt kuratorów Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia to przewrotna prezentacja 6 ważnych budynków zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach:


  • METROPOLITAN, budynek biurowy, Warszawa, autorzy: Foster and Partners, JEMS Architekci, Grupa 5, 2003
  • BIBLIOTEKA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO, Warszawa, autorzy: Marek Budzyński, Zbigniew Badowski, 1999
  • MARINA MOKOTÓW, osiedle strzeżone, projekt urbanistyczny i architektoniczny: APA Kuryłowicz & Associates, od 2003
  • RONDO 1, budynek biurowy, Warszawa, autorzy: Skidmore, Owings & Merrill, AZO, Epstein, 2006
  • SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BOLESNEJ, Licheń, główna projektantka Barbara Bielecka, 2004
  • TERMINAL 2, Lotnisko im. Fryderyka Chopina, Warszawa, autorzy: Estudio Lamela, Lamela y Asociados, architekci: Antonio Lamela, Carlos Lamela, Pierluca Roccheggiani, Paweł Czaplicki, 2008

Co stanie się z tymi budowlami, gdy zaniknie przypisana im funkcja, gdy diametralnie zmienią się stosunki społeczne czy ekonomiczne? Obiekty te, dziś ważne i prestiżowe, zaprezentowane zostaną „przed” i „po” wielkiej zmianie. Przed – na uroczystych, nastrojowych zdjęciach Nicolasa Grospierre’a. Po – w hipotetycznej przyszłości, na surrealistycznych fotomontażach Kobasa Laksy.


Co stanie się z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, gdy książki zostaną zdigitalizowane? Co począć z dwustumetrowym wieżowcem lub biurowcem Metropolitan Normana Fostera, gdy nastąpi załamanie na spekulacyjnym rynku nieruchomości albo zmieni się model pracy biurowej? Co z terminalem lotniczym, gdy pod wpływem wzrostu cen ropy latanie znów stanie się luksusem? Co stanie się z sanktuarium w Licheniu, gdy nawet Polacy przestaną chodzić do kościoła?


Funkcję zmienią nie tylko budynki pokazane na fotomontażach, ale i wenecki pawilon, w którym odbędzie się wystawa. Pawilon z napisem POLONIA na fasadzie, na czas biennale rozszerzy swoją działalność, stając się Hotelem Polonia. Może zaistnieć jako miejsce, do którego trafiają szukający noclegu podróżni. Oficjalna funkcja i architektura pawilonu zostaną wzięte w nawias, co wskaże jednocześnie możliwość wykorzystywania go w inny sposób. Kto wie, może dopiero zakwestionowane budowle te staną się naprawdę interesujące?


Konferencja prasowa będzie pierwszą oficjalną prezentacją projektu.

Zapraszamy na premierowy pokaz prac stworzonych na tę wystawę przez Nicolasa Grospierre’a i Kobasa Laksę.

Brak komentarzy:

statystyka