Otwarcie Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Preview: 13 czerwca 2008
konferencja prasowa, godz. 15:00
(akredytacje: http://www.csw.torun.pl/pressroom)
Otwarcie: 14 czerwca 2008
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu to pierwszy obiekt dedykowany sztuce współczesnej, jaki wybudowano całkowicie od podstaw po 1939 r. w Polsce. Stawiając na nowoczesną, intermedialną i interdyscyplinarną formułę działania, zróżnicowany program oraz międzynarodowe kooperacje, CSW chce dynamicznie wejść w polski i europejski obieg kultury jako miejsce otwartej dyskusji nad najważniejszymi zjawiskami w sztuce współczesnej. Ze względu na kompleksowy i interdyscyplinarny charakter dzisiejszych zjawisk artystycznych program CSW obejmuje również dziedziny, z którymi sztuka współczesna wchodzi w żywe relacje, takie jak muzyka, taniec, teatr, film, architektura, design i inne.
Zaplanowanemu na 14 czerwca otwarciu, towarzyszyć będą cztery artystyczne wydarzenia:
Kwiaty naszego życia
Wystawa, 14.06.-31.10.2008
Wystawa koncentruje się na zjawisku kolekcjonowania oraz postaci kolekcjonera z perspektywy socjologicznej i psychologicznej. Zaproszeni artyści badają motywacje popychające ludzi do kolekcjonowania i szukają granicy pomiędzy hobbystyczną fascynacją, a obsesją zbierania i wewnętrznym przymusem. Być może praktyki kolekcjonerskie stanowią wyraz hobbystycznej fascynacji, obsesji zbierania, fetyszyzmu lub wewnętrznego przymusu. Co właściwie pokazuje nam kolekcjoner odkrywając przedmioty, obiekty? Czy związki między przedmiotami są tylko domniemane?
„Świat kolekcjonera daje świadectwo miażdżącej obecności innych światów, energii domen, epok, które są odmienne od tych w jakich żyje on sam” - pisała Susan Sontag w Miłośniku wulkanów. Prezentowane na wystawie prace badają obraz tych „światów” i symboliczną wartość kolekcji.
Punkt ciężkości refleksji zostaje przesunięty z kolekcji muzealnej na amatorskie zbiory, te które tworzone są bez zamiaru ich ujawniania. Gromadzić można wszystko: mało wartościowe przedmioty, ale i doświadczenia. W tej perspektywie życie ludzkie jest również swego rodzaju kolekcją. Wystawa bada zatem definicje samej kolekcji.
Artyści: Jesper Alvaer / Kutlug Ataman / Walerian Borowczyk / Oskar Dawicki / Wojtek Doroszuk / Lilla Khoór i Will Potter / Robert Kuśmirowski / Goshka Macuga / Anetta Mona Chisa i Lucia Tkáčová / Janina Turek / Łukasz Skąpski / Andrzej Urbanowicz
Projekt uzupełnia wydany przez CSW Subiektywny przewodnik po kolekcjach – książka zbierająca i opisująca odkryte w regionie, prywatne kolekcje różnorodnych obiektów.
Kuratorka: Joanna Zielińska
Jak się rzeczy mają...
Prace z kolekcji Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Wiedeń
Wystawa, 14.06.-31.10.2008
Wystawa prezentuje wybór prac z kolekcji Thyssen-Bornemisza Art Contemporary z Wiednia. Centralnym zagadnieniem wystawy są zmiany dokonujące się w dzisiejszym systemie pracy i społecznych relacjach kształtowanych przez system zatrudnienia. Artyści nie przyjmują postawy zdystansowanego obserwatora i nie komentują dzisiejszego „sposobu życia”, lecz czynnie w nim uczestniczą stosując performatywne strategie. Ich wypowiedzi i obrazy, umiejscowione w specyficznych kontekstach geograficzno-historycznych, posługują się często humorem, demaskują jednak złożoność zachodzących dziś procesów społecznych. Pozwalają na doświadczenie często bardzo odległych lecz jakby znajomych modeli pracy.
Artyści: Los Carpinteros / Anetta Mona Chisa & Lucia Tkáčová / Julian Rosefeldt / Allan Sekula / Andreas Siekmann
Wystawie towarzyszy seria filmów Prawdziwe historie pracy, która osadza problematykę w różnych ramach geograficznych oraz znaczeniowych.
Kuratorka: Daniela Zyman
Kuratorka programu filmowego: Barbara Horvath
ICEBERG
Angelika Markul
Instalacja, 13.06.-14.06.2008
Punktem wyjścia instalacji Angeliki Markul, prezentowanej podczas otwarcia toruńskiego CSW, jest wizja samotnych gór lodowych pływających w obrębie kół podbiegunowych. Równie ważną inspiracją artystki są wspomnienia idealnego świata dzieciństwa, z jego fantazjami i sennymi marzeniami. Poetycka instalacja wykonana z piany stanie w hallu CSW, w niecce basenu wyłożonego czarnym marmurem. Egzotyczna, monstrualna, lecz w tajemniczy sposób odnosząca się do dziecięcych wspomnień forma wywołuje silne i sprzeczne uczucia. Kontrastująca z architektonicznym kontekstem nowego budynku oraz czernią i „twardością” kamienia, monumentalna, a zarazem optycznie lekka, biała forma zniknie w ciągu kilkunastu godzin. Jej efemeryczność i ulotność podkreśla marzycielski charakter pracy.
Koncert stART!
14 czerwca 2008, godz. 20:00
Toruńskie CSW celebrować będzie swoje otwarcie wielkim muzycznym wydarzeniem. Koncert stART! jest dopełnieniem programu instytucji i twórczo rozwija formułę prezentacji współczesnych sztuk wizualnych o eksperymenty muzyczne. Każdy z zaproszonych artystów jest twórczą indywidualnością, a ich zestawienie zapowiada ekscytujące i inspirujące wydarzenie. Program koncertu obejmuje senno – gitarowe kompozycje 3moonboys, jazzujący post – rock Potty Umbrella, totalną mieszankę house'u, minimalu, funku i down tempo z udziałem żywych instrumentów w wykonaniu Kalabrese i Rumpelorchester oraz niezwykle trudny do klasyfikacji, lecz elektryzujący repertuar, gwiazdy tego wieczoru – FlyKKiller.
Materiały prasowe oraz zdjęcia do druku do pobrania na:
http://www.csw.torun.pl/pressroom/materialy
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz