czwartek, 19 czerwca 2008

Wykluczone!

Wykluczone! to konkurs, którego tematem są opuszczone, zaniedbane, wymarłe, zdewastowane obiekty przemysłowe, dworce, domy, tereny i rzeczy. To wszystko, co straciło swoją społeczną funkcję i – albo zyska nową albo ulega degradacji.

! – wykrzyknik przy nazwie to nasza niezgoda na bezmyślne pozbywanie się śladów przeszłości, które często mogą wyśmienicie zaistnieć i współbrzmieć z nowymi funkcjami. Chcemy pomóc lokalnym społecznościom spojrzeć na stwarzające z ich punktu widzenia jedynie problemy obiekty – jako na coś potencjalnie wartościowego, co mogłoby „znaleźć” sobie nową funkcję.

Przyjmujemy prace autorów w każdym wieku, dowolnej profesji i z całego świata.

Odkąd ogłosiliśmy pierwsze Wykluczone!, wiele obiektów znikło z polskiego krajobrazu. Kolejnym grozi to samo. Niepewny jest los d. Fabryki Norblina w Warszawie, z którą jesteśmy emocjonalnie związani. Ale są też pozytywne przykłady: w warszawskim rewitalizowanym przez prywatnego dewelopera Koneserze obok funkcji komercyjnych ma znaleźć się miejsce dla działań kulturalnych; w radomskiej Elektrowni, która zgodziła się być naszym partnerem w tym roku, powstało Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, które w tej chwili adaptuje budynek do swoich celów – z poszanowaniem tradycji.

Wykluczone! to zatem także sposób, aby wiele skazanych na „wykluczenie”, obiektów zachować dla „potomności" – realnie lub wirtualnie.

Ale także, a może przede wszystkim naszym celem jest stworzenie platformy dyskusji, o tym co dziś jest, a co nie jest zabytkiem, co jest, a co nie jest interesem społecznym, jak ma wyglądać krajobraz kulturowy w XXI wieku, czym jest przestrzeń publiczna, dziedzictwo kulturowe, co się "opłaca" ze społecznego punktu widzenia... Wykluczone przestrzenie są tu jak zwierciadło, w którym odbijają się te wszystkie problemy.

Zachęcamy wszystkich: artystów, media, samorządy, obywateli do włączenia się w tą dyskusję – zanim Wykluczone! znikną na dobre z naszego otoczenia.

harmonogram konkursu
10 września – termin nadsyłania prac (decyduje data stempla pocztowego)
30 września – ogłoszenie wyników
Uroczystość wręczenia nagród oraz wystawa pokonkursowa odbędą się w MCSW „Elektrownia" w Radomiu, a następnie wystawa zostanie przeniesiona do innych obiektów w Polsce.

dodatkowe informacje:
Klara Kopcińska
e-mail: ja.pani.ka@gmail.com
tel. 0 667 173 564

adres, pod który należy nadsyłać prace:
Stowarzyszenie STEP
ul. Radziłowska 5 m. 1
03-943 Warszawa

uwaga: wszystkie parametry techniczne, warunki, terminy itp. są określone w regulaminie, z którym prosimy się zapoznać przed nadesłaniem pracy. Wraz z pracą należy nadesłać kartę zgłoszenia. Prace nadsyłane drogą mejlową nie wezmą udziału w konkursie. Dziękujemy.

organizator
Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP we współpracy z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia".


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

http://gpkt.wordpress.com/2008/06/22/wernisaz-macieja-waszkiewicza-w-mleczarni/

statystyka