piątek, 30 maja 2008

Sympozjum O wolności i demokracji w sztuce polskiej lat 80.

Drodzy Państwo,

zapraszam 14 czerwca 2008 roku do Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie
na kolejną odsłonę wystawy "Republika bananowa. Ekspresja lat 80." oraz poprzedzające ją sympozjum "O wolności i demokracji w sztuce polskiej lat 80.".
Po wernisażu odbędzie się koncert współczesnej muzyki improwizowanej ROGULUS X SZWELAS und GOS featuring C. Feliu.


--------------------------
*
sympozjum "O wolności i demokracji w sztuce polskiej lat 80."
14.06.2008, od godziny 11.00
Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1, Szczecin

* wernisaż wystawy "Republika bananowa. Ekspresja lat 80."
14.06.2008, godzina 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1, Szczecin

* koncert współczesnej muzyki improwizowanej ROGULUS X SZWELAS und GOS featuring C. Feliu
14.06.2008, godzina 21.00
Klub "U Wyszaka", ul. Mściwoja 8, Szczecin
--------------------------


1.
sympozjum "O wolności i demokracji w sztuce polskiej lat 80."

Część 1
Prowadzenie: Jolanta Ciesielska

11.00 - 13.00
Projekcja filmu Józefa Robakowskiego „Konstrukcja w Procesie”, Łódź, (1981/82)
Wiesław Cupała, Waldemar Fydrych, „Jak to było?” (Wyjątki z historii Pomarańczowej Alternatywy)
Wojciech Ciesielski, „Sztuka Prywatna i Kultura Zrzuty – alternatywna sztuka w Polsce w latach 80.”

15.00 - 17.00
Maryla Sitkowska, "Wystawy Bonarskiego"
Jerzy Kosałka, „Obiekty artystyczne i instalacje grupy Luxus”
Alicja i Mariusz Jodkowie, Galeria Entropia/Wrocław, „Części fragmentów, okruchy kawałków, odpryski ułomków, skrawki, strzępy, nieogarniona ruina całości. WIECZNE BUM!”
pokaz filmowy

WSTĘP WOLNY

Druga część sympozjum odbędzie się przy okazji kolejnej ekspozycji w październiku, w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.
Pod koniec br. wydane zostaną materiały posympozjalne, obszerny album "Suplementy do historii lat 80."


2. wernisaż wystawy "Republika bananowa. Ekspresja lat 80."

Autorzy scenariusza: Jolanta Ciesielska i Paweł Jarodzki
Kurator: Jolanta Ciesielska

„Republika bananowa. Ekspresja lat 80." jest pierwszą, po 20 latach od najważniejszych wydarzeń, tak dużą wystawą polskiej sztuki lat 80. Premierowy wernisaż miał miejsce 26 stycznia 2008 r. w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Zamek Książ. Po ekspozycji w Szczecinie wystawę pokażemy w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu (10 września do 12 października 2008 roku), Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (24 października do 19 listopada 2008 roku) i CSW Łaźnia w Gdańsku (12 grudnia 2008 roku do 31 stycznia 2009 roku).

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, w którym oprócz tekstów kuratorki, Jolanty Ciesielskiej znajdują się archiwalne teksty artystów występujących na wystawie oraz najobszerniejsze w dotychczasowej bibliografii kalendarium wydarzeń artystycznych z lat 1979-93, autorstwa Maryli Sitkowskiej.

Artyści:
Andrzej Awsiej, Mirosław Bałka, Krzysztof Bednarski, Zbigniew Maciej Dowgiałło, Ewa Ciepielewska, Zbigniew Maciej Dowgiałło, Mirosław Filonik, Waldemar Major Fydrych, Anna Gruszczyńska, Ryszard Grzyb, Bożena Grzyb-Jarodzka, Marek Janiak, Paweł Jarodzki, Marek Kijewski, Grzegorz Klaman, Leszek Knaflewski, Jerzy Kosałka, Paweł Kowalewski, Andrzej Kwietniewski, Andrzej Egon Miastkowski, Eugeniusz Minciel, Piotr Młodożeniec, Jarosław Modzelewski, Zdzisław Nitka, Włodzimierz Pawlak, Marek Rogulski, Adam Rzepecki, Stanisław Sielicki, Krzysztof Skarbek, Marek Sobczyk, Paweł Susid, Eugeniusz Szczudło, Andrzej Świetlik, Wojciech Tracewski, Jerzy Truszkowski, Andrzej Makary Wielogórski, Ryszard Woźniak

Gruppa, Neue Bieriemiennost, Koło Klipsa, Luxus, Łódź Kaliska, TOTART, Wspólnota Leeeżeć, Pomarańczowa Alternatywa.


Instalacja kinematyczno-dźwiękowa towarzysząca ekspozycji: Jacek Ponton Jankowski

Wystawa została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego.
Współorganizator: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ.

Partnerzy i kolejne miejsca ekspozycji:
- Muzeum Narodowe w Szczecinie
- Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu
- Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
- CSW Łaźnia w Gdańsku

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Operacyjnego "Promocja twórczości".
Patronat nad wystawą sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wałbrzycha i Prezydent Gdańska.
Patroni medialni:
Polskie Radio Program 3,
Polskie Radio Program 2, EXIT Nowa Sztuka w Polsce, Magazyn Sztuki, Pismo Artystyczne Format, miesięcznik Odra, Polish Culture, The Warsaw Voice, TVP 3.

Wystawa będzie prezentowana do 31 sierpnia 2008.

3.
Koncert współczesnej muzyki improwizowanej ROGULUS X SZWELAS und GOS featuring C. Feliu

Michał Gos – perkusja, instrumenty perkusyjne
Marek Rogulus Rogulski – trąbka, saksofon tenorowy, kontrabas
Tomasz Szwelas Szwelnik – keyboard, fortepian, elektronika, gitara preparowana
C. Feliu - noice

ROGULUS X SZWELAS und GOS
Zespół stanowią muzycy przez krytyków muzycznych osadzani w nurcie tzw. Nowej Improwizacji. Zespół koncertuje od roku 2000. Muzycy zespołu wykorzystują rzadkie techniki artykulacji dźwięku i preparacji oraz eksperymentują w obszarze współczesnych form wyrazu. Jako wykonawcy stosują nieortodoksyjne techniki gry na instrumentach koncentrując się przede wszystkim na sonorystycznych aspektach muzyki.

Muzycy zespołu koncertowali m.in.: na Europejskim festiwalu współczesnej Muzyki improwizowanej w Gdańsku, Gdynia Sumer Jaz Days, Warsaw Sumer Jazz Days, WEF Warsaw Electronic Festiwal, Warszawska Jesień, Jena Jazz Thuringen festiwal w Niemczech, Art. Agenda w Sztokholmie, SKIP festiwal w Petersburgu w Rosji i wielu innych.

Marek Rogulus Rogulski Urodzony w 1967 w Gdańsku. Gra na trąbce, saksofonie tenorowym i kontrabasie.
Od 1993r realizuje autorski projekt pt: "Machina MaGhica". Posiada własną koncepcję użycia dźwięku - (technika inwokacyjna) opisaną w tekście: "O obrotach ciał wewnętrznych". Na sposób gry wpłynęły wieloletnie ćwiczenia w lesie ze zwierzętami. W roku 1998 brał udział w warsztatach muzyki improwizowanej prowadzonych przez Petera Kowalda. Założył i od 1992 prowadzi Fundację TNS i Galerię Spiż 7. Razem z T. Szwelnikiem jest współzałożycielem niezależnej wytwórni nagraniowej TNS Records RXS. Obecnie gra w "Rogulus X Szwelas und Gos" oraz w duecie "Izdebski i Rogulski" oraz Michał Górczyński i Rogulus. W przeszłości prowadził zespół "Ziemia Mindel-Wurm” oraz „Tysiąc Najjaśniejszych Słońc". Współpracował z formacją "Art Rhythmic", z "Mazzoll & Arhythmic Memory", "Bassisters Orchestra", "Lud Hauzą" "Ścianką". Współpracował m.in. ze Zdzisławem Piernikiem, Peterem Kowalem, Marcusem Reuterem, Yuriyem Yaremczukiem, Mazzollem, Arszynem, Mikołajem Trzaską, Jackiem Olterem, Andrzejem Izdebskim, Wojtkiem Mazolewskim, Michałem Gosem, Sławkiem Jaskułke.

Tomasz Szwelas Szwelnik Urodzony w 1972 r. w Warszawie. Jest dyplomowanym inżynierem dźwięku. Studia kończył na Politechnice Gdańskiej. Specjalizuje się w grze na instrumentach klawiszowych oraz komponuje.
Jest muzykiem eksperymentującym, nastawionym głownie na proces twórczy związany z improwizacją, podejściem sonorystycznym do materii dźwiękowej, preparacją brzmień oraz instrumentów muzycznych. W grze kieruje się przede wszystkim ciekawym brzmieniem oraz intuicją improwizatorską często wykraczając poza tradycyjne pojęcia harmonii i rytmu. Obecnie realizuje się w nowo utworzonym przez siebie studiu eksperymentalnym, w którym oddaje się pasji tworzenia brzmień i dźwięków oraz kreowania autorskich projektów muzycznych. Jest współzałożycielem formacji "Rogulus X Szwelas Project", współtwórcą grupy "Rogulus X Szwelas und Gos", współzałożycielem niezależnej wytwórni nagraniowej "TNS Records RXS", współautorem duetu muzyczno-poetyckiego "Laboratorium oniryczne DUODENUM". Gościnnie współpracował z zespołami Multiwitamina i Łoskot. Wielokrotnie realizował muzykę filmową oraz uczestniczył w koncertach i festiwalach w kraju i zagranicą.

Michał Gos Urodzony w 1974 w Gdańsku - perkusja, instrumenty perkusyjne.
Eksperymentując z dźwiękiem wykorzystuje do gry nie tylko firmowe zestawy perkusyjne i perkusjonalne, ale również nagłośnione przedmioty (krzesła, popielniczki, beczki, wieszaki itp.). Swą muzyczną drogę rozpoczął od gdańskiej sceny alternatywnej, występując z wieloma zespołami rockowymi i jazzowymi. Michał Gos prezentuje własny i bardzo wszechstronny styl gry na perkusji. W tym roku prezentował się w autorskim projekcie na tegorocznym festiwalu Warszawska Jesień. Ma na swoim koncie współpracę z takimi muzykami jak: Tomasz Gwinciński, Andrzej Izdebski, Zdzisław Piernik, Peter Kowald, Assiff Tsahar, Jacek Majewski, Wojtek Mazolewski, Piotr Pawlak, Mikołaj Trzaska, Ryszard Tymon Tymański, Olgierd Walicki i inni oraz koncerty na wielu liczących się imprezach w kraju (także na festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, Malta w Poznaniu, Yass-no i Feta w Gdańsku, Gdynia Summer Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days, Przystanek Woodstock) i zagranicą (Jena Jazz Thuringen, Festiwal im. Sergieja Kuriohina w Moskwie, SKIP wPetersburgu, Art Genda w Sztokholmie). Obecnie uczestniczy w dwóch projektach z warszawskim gitarzystą Andrzejem Izdebskim- Sonus Akrobata i Boys Band Trio . Ponadto współtworzy zespół Rogulus X Szwelas und Gos trio z Asią Charchan i Piotrem Pawlakiem oraz prowadzi zespół ‘Śladami Gagarin’. Na koncie swym Gos posiada także liczne realizacje dla radia i telewizji.

C. Feliu – instrumenty noice, działania intermedialne, akcja, fotografia.


* logo wystawy jest autorstwa Pawła Jarodzkiego


Agnieszka Chodysz
koordynator programu
Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego
i Spotkań Wyszehradzkich
Ośrodek Kultury i Sztuki
Rynek-Ratusz 24, 50-101 Wrocław
tel.: +48 71 3442864, fax: +48 71 3442865
www.okis.pl; www.dfa.okis.pl; www.sw.okis.pl

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Private Webcams

erotik webcam

Nackte Amateure

Anonimowy pisze...

Custom bumper labelss can get your stickers delivered to your home. Another terrific option today is to pair your leopard stickers chairs available, including bean bag chairs and ottomans. There's a whole variety of decalss to profess ideas and information you can use them for your business. http://liquiddesigns.biz Be sure to check out other decalss like tiger, bobcat, or zebra decals theme.
custom stickers You are able to print those labels and spend all those resources if they will survive the deployment. The 20-page Print album which promises prizes such as MP3 players, soccer balls, and more. Right clicking on the link for that model printer will appear.

statystyka