piątek, 30 maja 2008

W poszukiwaniu zwierząt

Rumuńska artystka zbiera zdjęcia i historie dzikich zwierząt w Warszawie



Rumuńska artystka Anca Benera rezydentka programu a-i-r laboratory w Centrum Sztuki Współczesnej, bada, w jaki sposób populacje dzikich zwierząt zaadaptowały się do specyficznych miejskich warunków i jaka jest ich odpowiedź na globalną urbanizację. Na przykładzie fauny Warszawy próbuje znaleźć odpowiedź na pytania czy zwierzęta te żyją w społecznościach, jakie są ich powiązania z innymi mieszkańcami miasta oraz przestrzenią publiczną w ogóle.

Anca Benera zbiera opowieści, które narosły wokół ucieczki guźca, a także opinie dotyczące historii lisów zamieszkujących warszawskie Łazienki, łosia z Ursusa, bobrów znad Wisły, sokoła z Pałacu Kultury i Nauki i innych dzikich zwierząt, które spotykamy w mieście.


Liczymy na Państwa pomoc, prosimy o podzielenie się z nami swoimi historiami i zdjęciami! Czy spotykają Państwo dzikie zwierzęta w swoim otoczeniu? Może zrobili im Państwo zdjęcia? Jakie są Państwa opinie na temat obecności dzikich zwierząt w mieście? Państwa wskazówki i zdjęcia pomogą artystce stworzyć nową mapę miasta, wskazującą miejsca kolonizowane przez tajemniczych, ale równoprawnych z nami mieszkańców Stolicy.

Prosimy o przesyłanie Państwa zdjęć i obserwacji na email:


anca.benera@gmail.com (w języku angielskim) oraz air@csw.art.pl (w języku polskim).


Kontakt telefoniczny:

artists-in-residence laboratory Marianna Dobkowska, Ika Sienkiewicz-Nowacka tel. 022 6281271 wew.131.


















Anca Benera (RO)

Pobyt twórczy: kwiecień-czerwiec 2008

artists-in-residence laboratory

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Najnowsze badania zoologiczne wskazują, że coraz więcej ptaków i ssaków kolonizuje miasta, niektóre z nich czują się o wiele lepiej w warunkach miejskich niż w swoim naturalnym otoczeniu. Zarówno te, które spotykamy codziennie, jak i te o których istnieniu nie wiemy powodują, że miasta żyją podwójnym życiem. Do tajnych mieszkańców zaliczają się bobry, szczury, lisy, kuropatwy a także, jak pokazuje historia ostatnich tygodni, łosie. Artystkę interesują sposoby przetrwania, które zwierzęta wypracowują w mieście: co robią, żeby nie dać się złapać, czy mają jakieś strategie ukrywania się, w jakich rejonach jest ich największe zagęszczenie.

Wokół zwierząt tworzą się nowe miejskie mity. W wielu miastach słyszy się historie o egzotycznych zwierzętach, które uciekły z ZOO. W Warszawie głośna była sprawa guźca, który został sprzedany do luksusowego ogrodu zoologicznego w San Diego, ale zamiast tego wybrał wolność w lesie Kabackim i nigdy nie został odnaleziony. Niedawna historia łosia z Ursusa, niewątpliwie zasługująca na poważną refleksję nad naszym stosunkiem do zwierząt w mieście, wskazuje, że powinniśmy bardziej zainteresować się ich obecnością i wypracować nowe strategie współżycia z nimi.

Projekt Anki Benery oprócz części teoretycznej (spotkania z ekologami i zoologami), to także badania praktyczne oraz zbieranie informacji i dokumentacji od mieszkańców Warszawy. Artystka będzie starała się wytropić zwierzęta i na podstawie obserwacji oraz zebranych wskazówek opracować rozwiązania, które pomogą zwierzętom lepiej zaadaptować się do miejskich warunków. Podczas swojego pobytu w Warszawie Anca Benera stworzy publikację, gdzie zbierze efekt swoich badań.


Pobyt twórczy zrealizowany w ramach projektu Opening Our Closed Shops pod patronatem Akademii Schloss Solitude


Sponsorzy:
Allianz Kulturstiftung, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie

Brak komentarzy:

statystyka