wtorek, 6 maja 2008

Wykład Charlesa Esche w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Muzeum Sztuki zaprasza na wykład Charlesa Esche, który odbędzie się w czwartek, 8. maja, o godz. 18.00 w sali odczytowej Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36. Będzie to kolejny wykład z cyklu Być we własnym śnie. Pięć wykładów o muzeach. Tym razem o swoich dokonaniach opowie Charles Esche, dyrektor Van Abbemuseum w Eindhoven oraz współzałożyciel i redaktor Afterall, pisma poświęconego sztuce współczesnej.

Charles Esche, dyrektor Van Abbemuseum, Eindhoven, Holandia

Od 2004 roku Charles Esche (ur. 1962) jest dyrektorem Van Abbemuseum w Eindhoven oraz współzałożycielem i głównym redaktorem „Afterall” – powstałego w 1998 roku magazynu poświęconego sztuce współczesnej, z siedzibą w Londynie i Los Angeles. W latach 1993–1997 prowadził Tramway Gallery w Glasgow, w której zorganizował wystawy m.in. Nieka Kempsa, Douglasa Gordona, Christiana Boltanskiego. Był inicjatorem projektu Protoacademy w College of Art w Edynburgu dotyczącego alternatywnych sposobów nauczania, dystrybucji wiedzy, badania praktyk artystycznych.
W latach 2000–2004 Esche prowadził Rooseum Centre for Contemporary Art w Malmö, gdzie zorganizował kilka grupowych projektów, takich jak VI International Communities (2001), Baltic Babel (2002), Creeping Revolution (2003), We Are Not There Yet: Whatever Happened to the Social Democracy (2005) oraz indywidualne wystawy Nedko Solakova, grupy Superflex, Surasi Kusulwonga, BikvanderPola.
W 2000 roku Esche współorganizował dwie grupowe wystawy: Intelligence – New British Art (Tate Modern, Londyn) oraz Amateur – Variable Research Initiatives (wspólnie z Markiem Kremerem i Adamem Szymczykiem, Konstmuseum i Konsthall, Göteborg). W 2002 roku, wraz z Hou Hanru i Song Wan Kyungiem, Charles Esche został mianowany kuratorem projektu P.A.U.S.E. na 4. Gwangju Biennale w Republice Południowej Korei. Razem z Vasifem Korunem był kuratorem 9. Biennale w Istambułe (2005), w ubiegłym roku natomiast, wraz z artystą Khalidem Rabahem, był kuratorem 2. RIWAQ biennale w Ramallah w Palestynie. W latach 2002–2003 Charles Esche przygotował dwa warsztaty Community and Art, (Seul, Dżakarta). W 2005 roku razem z Annie Fletcher zorganizował warsztaty Cork Caucus w irlandzkim Cork (2005).
Podczas jego dyrekcji Van Abbemuseum zostało uhonorowane nagrodą Mondriaan Foundation za projekt Be(co)ming Dutch in the Age of Global Democracy, którego główna wystawa zostanie zainaugurowana 24 maja tego roku. W październiku z kolei otwarta zostanie wystawa Heartland będąca podsumowaniem ponad dwuletniego projektu poświęconego obecnej sytuacji politycznej i społecznej w USA i zbliżających się wyborów prezydenckich.

Wybrane publikacje:
Charles Esche jest autorem licznych tekstów do katalogów wystaw, magazynów, m.in. Still Occupied – Though You Forget, [w:] Artur Żmijewski. If it happened only once it's as if it never happened, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2005; Collectivity, Modest Proposals & Foolish Optimism, [w:] Collective Creativity, Kunsthalle Fridericianum, Kassel 2005. Współredagował m.in. Citizens and Subjects. The Netherlands, for example. A Critical Reader, Utrecht 2007. W 2005 roku nakładem Baglam Press ukazał się zbiór jego esejów pt. Modest Proposals.

Brak komentarzy:

statystyka